Site Loader

Wszyscy przezorni i odpowiedzialni kierowcy doskonale wiedzą, że wulkanizacja, czyli wymiana opon, to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Często proces przejścia z opon zimowych na letnie i na odwrót, budzi wątpliwości wśród kierowców, którzy nie są pewni czy już nadszedł odpowiedni moment na ich zmianę. Czasami bowiem bardzo trudno jest jednoznacznie określić, czy jest już dostatecznie dobra pora na wymianę ogumienia.

Obowiązkowa wulkanizacja opon

W przypadku wymiany opon z zimowych na letnie, wielu ekspertów w tym Nord Auto z Olsztyna, a także producentów ogumienia podkreśla, że zwykle ze względów bezpieczeństwa doradza się, by nieco dłużej pojeździć na oponach zimowych, niż też pochopnie zakładać te letnie. I choć wiadomo, że na nagrzanej powierzchni opony zimowe będą zużywać się szybciej, a przy tym też generować większe opory toczenia, to jednak w przeciągu jednego czy dwóch tygodni z pewnością na tym nie ucierpią, zaś sami kierowcy będą mieli większą pewność, że nie zaskoczą ich nagłe zmiany pogody. Z tego też względu warto poczekać do momentu, aż zimowo-wiosenna aura się ustabilizuje, a temperatury jakie są w nocy przestaną spadać.

Obowiązkowa wymiana opon

Choć w naszym kraju wielu kierowców wciąż przez cały rok użytkuje jeden rodzaj opon, to niektóre państwa wprowadziły obowiązek stosowania opon zimowych, co też ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróży swoich obywateli, a co za tym idzie też zminimalizować ryzyko wypadków. Tego typu działania mają też na celu wyeliminowanie kierowców, którzy nic sobie nie robią ze zmiany opon zimowych na letnich i letnich na zimowe. Prawdą jest jednak to, że wszyscy kierowcy powinni w jednakowy sposób dbać o bezpieczeństwo na drodze, bo to nie tylko bezpieczeństwo ich samych, ale i innych podróżujących. Świadoma zmiana opon w zależności od pory roku jest obowiązkiem odpowiedzialnych kierowców.

carinpoland